Lausuntopyynnöt tutkimuseettiselle toimikunnalle viimeistään 14.11.

Kahden henkilön varjot urheilukentällä.

Nuoriso- ja lapsuudentutkimuksen tutkimuseettinen toimikunta pitää seuraavan kokouksensa 28.11.2023. Mahdolliset konsultaatio- ja lausuntopyynnöt tulee jättää viimeistään 14.11.2023.

Toimikunta tarjoaa eettistä ennakkoarviointia niille Nuorisotutkimusseuran ja Lapsuudentutkimuksen seuran jäsenille, joilla ei omissa organisaatioissaan ole mahdollisuutta tutkimuseettiseen arviointiin.

Ohjeet lausunnon hakemiseksi

Tutustuthan huolellisesti ohjeisiin lausunnon hakemiseksi ennen pyynnön jättämistä. Erityisen tärkeää on, että lausuntopyynnön jättäjä liittää hakemukseen kaikki tarvittavat liitteet. Muussa tapauksessa hakemuksen käsittely viivästyy täydennyspyyntöjen vuoksi.

Lausuntopyyntöä pyydetään erillisellä lomakkeella.

Tutkimuseettiseen toimikuntaan haetaan uusia jäseniä kaudelle 2024–2026

Tuleva kokous on sekä vuoden 2023 että nykyisen toimikunnan viimeinen kokous. Tutkimuseettiseen toimikuntaan kaudelle 2024–2026 haetaan parhaillaan uusia jäseniä. Lisätietoja hausta löytyy hakujulistuksesta.

Uuden toimikunnan ensimmäinen kokous järjestetään arviolta helmi-maaliskuussa.

Lisätiedot

Antti Kivijärvi
Toimikunnan sihteeri
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.   
puh. 040 062 4689

Kuva: Unsplash.