Työryhmät

Löydät kunkin työryhmän abstraktit työryhmäotsikkoa klikkaamalla.

Huom: pienimuotoiset aikataulumuutokset ovat vielä mahdollisia!

Torstai 2.11. klo 15:30–17:30

1. Kontrolliammattilaiset ja nuorisotyö – onko vuoropuhelu mahdollista?
Sali TS131
Puheenjohtajat: Päivi Honkatukia (Tampereen yliopisto) & Minna Piispa (Oikeusministeriö, Rikoksentorjuntaneuvosto)

  • Tanja Moilanen (Itä-Suomen yliopisto), Tarja Mankkinen (Sisäministeriö), Anna-Maija Pietilä (Itä-Suomen yliopisto), Mari Kangasniemi (Itä-Suomen yliopisto): Pohjoismaiset moniammatilliset toimintamallit nuorten hyvinvoinnin edistämisessä ja rikosten ehkäisyssä
  • Noora Hästbacka & Elina Pekkarinen (Nuorisotutkimusverkosto): Kolminkertainen marginaali? –sijaishuollon yksiköihin sijoitetut nuoret, psyykkinen problematiikka ja rikollisuus
  • Leo Heikkilä (Helsingin kaupunki): Nuoren rikoksesta epäillyn elämäntilanteen arviointi BAROfi-menetelmällä
  • Päivi Honkatukia (Tampereen yliopisto): Kontrolliammattilaiset metrossa: nuorten kokemuksia ja odotuksia

2. Nuoret, normit ja neuvottelut
Sali TS101
Puheenjohtajat: Heta Mulari (Nuorisotutkimusseura) & Marja Peltola (Nuorisotutkimusseura & Helsingin yliopisto)

  • Karla Malm (Nuorisotutkimusseura): Seksuaalikasvatus peruskoulun oppikirjoissa vuosina 1972–2013: Normaalin muuttuvat rajat
  • Johanna Järvinen-Tassopoulos & Kirsimarja Raitasalo (THL): Ei mitään hajua nuorten perjantai-illan viettotavoista? Päihteiden käyttö ja rahapelaaminen 9.-luokkalaisten maahanmuuttajataustaisten nuorten keskuudessa
  • Heta Mulari (Nuorisotutkimusseura): Sirkus, kaupunkitilan haltuunotto ja urbaani aktivismi
  • Marja Peltola (Nuorisotutkimusseura & Helsingin yliopisto): Nuori äitiys monikulttuurisessa Suomessa

3. Nuorten tukeminen koulutuksessa ja koulutuksen ulkopuolella
Sali TS127
Puheenjohtaja: Teemu Suorsa (Oulun yliopisto)

  • Jussi Silvonen (Itä-Suomen yliopisto): Seurantatutkimus toiselta asteelta eteenpäin
  • Sanna Mäkinen (Itä-Suomen yliopisto): Koulutuksen ja työelämän ulkopuolella olevien nuorten toimijuuden tilat ja resurssit
  • Sirpa Ylimaula (Oulun yliopisto): Työpajatoiminnan opinnollistamisen ja monialaisen yhteistyön haasteet
  • Teemu Suorsa (Oulun yliopisto): Monialainen yhteistyö oppilashuollossa
  • Kirsi Raetsaari (Oulun yliopisto): Lukion keskeyttämisvaarassa olevien ohjaus perusteltuna toimintana
  • Suvi Kauppi (Oulun yliopisto): Yliopisto-opiskelijoiden tuen tarve ja tukipalveluihin hakeutuminen perusteltuna toimintana

4. Nuoruus ja vammaisuus
Salli IT113
Puheenjohtajat: Anni Rannikko (Itä-Suomen yliopisto), Aarno Kauppila (Helsingin yliopisto) & Reetta Mietola (Helsingin yliopisto) 

  • Aarno Kauppila (Helsingin yliopisto) & Reetta Mietola (Helsingin yliopisto): Kuka suostuu ja mihin? Tutkimuseettisten pulmien ja ratkaisujen äärellä
  • Anni Rannikko (Itä-Suomen yliopisto): Asennetta ei voi oppia, luistelun voi: Urheilijan keho roller derbyssä
  • Marja Irjala (Oulun yliopiston tutkijakoulu): Vammaisten oppisopimuskoulutukseen mallia Saksasta
  • Reetta Mietola (Helsingin yliopisto): Koko elämä palveluissa: vaikeasti kehitysvammaisen henkilön nuoruus ja elämänkulku kehitysvammapalveluissa

5. Alueellisuus, kansallisuus ja kansainvälisyys/Regional, national and international perspectives
Sali/Lecture hall IT112
Puheenjohtaja/Chair: Sinikka Aapola-Kari (Nuorisotutkimusseura)

  • Sari Tuuva-Hongisto (Itä-Suomen yliopisto): Kotona, maalla, syrjässä -syrjäkylänuoret lähtemisen paineessa
  • Ville Pöysä (Itä-Suomen yliopisto): Koti Käpykylässä – syrjäinen paikka ja sukupuoli poikien elämänkuluissa
  • Jussi Ronkainen, Marko Kananen & Kari Saari (Kaakkois-Suomen amk/Juvenia): Nuorten Suomi-Venäjä kaksoiskansalaisten suhde kansallisuuksiin ja kansalaisena toimimiseen
  • Airi-Alina Allaste (Tallinn University/Åbo Akademi): Mobility and Citizenship in European Union

6. Nuorisokulttuurit ja kulutus/Youth cultures and consumption
Sali/Lecture hall IT105
Puheenjohtajat/Chairs: Anna Anttila & Eeva Ahtee (Helsingin kaupunki, Nuorisopalvelut)

  • Susan Eriksson (Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu): Vammaiset nuoret liikunnallisissa nuorisokulttuureissa - integraation ja erottautumisen pyrkimyksiä
  • Arseniy Svynarenko (Nuorisotutkimusverkosto) & Olli Haanpää (Tampereen yliopisto): Pokémon GO: a hybrid reality game that fosters youth mobility and new solidarities
  • Amit Mittal, Deepika Jhamb & Sahil Gupta (Chitkara University, India): Young Consumers in Emerging Markets: The Future of Marketing
  • Janne Poikolainen (Nuorisotutkimusverkosto): ”Ei oo lasten terveellistä fanittaa tuollaista" - Popidolit, lasten musiikinkulutuksen muutos ja lapsuuden häilyvät rajat


Perjantai 3.11. klo 9:00–10:30

7. Kerrottu lapsuus ja nuoruus muistitiedossa, osa I: Politiikka ja järjestöt nuoruusmuistoissa
Sali IT106
Puheenjohtajat: Ulla Savolainen (Helsingin yliopisto & Suomen Akatemia) & Riikka Taavetti (Helsingin yliopisto)
Kommentaattori: Kaisa Vehkalahti (Oulun yliopisto & Nuorisotutkimusverkosto)

  • Essi Jouhki (Oulun yliopisto): Teinikunnat kasvualustana elämään. Toimijuuden ja osallisuuden muistaminen oppikoulujen teinikuntien toiminnassa
  • Liisa Lalu (Turun yliopisto): Nuori nainen sinipaidassa. Nostalgia, toiveet ja unelmat 1970-luvun nuoruuden taistolaisuutta muistellessa
  • Kristiina Silvan (Helsingin yliopisto): Kommunistisen lapsuuden ja nuoruuden muistaminen nyky-Valko-Venäjällä

8. Yksinäisyys, ulkopuolisuus ja radikalisoituminen
Sali IT112
Puheenjohtaja: Tomi Kiilakoski (Nuorisotutkimusseura)

  • Vesa Välimäki (Jyväskylän yliopisto), Mette Ranta (Jyväskylän yliopisto) & CoLearning CoPassion tutkimusryhmä (Helsingin yliopisto): Yksinäisenä yliopistokaupungissa - yliopisto-opiskelijoiden koettu yksinäisyys elämänkulun tutkimusperinteen viitekehyksessä
  • Martta Myllylä, Sanna Aaltonen & Antti Kivijärvi (Nuorisotutkimusverkosto): Työn ja koulutuksen ulkopuolella olevien nuorten sosiaaliset suhteet
  • Pia Helminen (Helsingin yliopisto): Vuorovaikutukset väkivallattomien toimintastrategioiden radikalisoitumisessa poliittisen väkivallan käytöksi

9. Tiedontuotannon metodit ja menetelmät
Sali TS101
Puheenjohtaja: Antti Häkkinen (Helsingin yliopisto & Nuorisotutkimusseura)

  • Samuli Mäkisalo, Marjaana Veikkanen, Elina Mäyrä, Sanna Lesonen & Tiina Toivonen (Helsingin kaupunki, Nuorisopalvelut): Mistä sinä et puhu -hanke
  • Satu Olkkonen (vapaa tutkija): Taide peittyvän esiin nostajana
  • Sinikka Aapola-Kari (Nuorisotutkimusverkosto), Ville Pöysä (Itä-Suomen yliopisto), Tarja Tolonen (Helsingin yliopisto), Matilda Wrede-Jäntti (Helsingin yliopisto) & Päivi Armila (Itä-Suomen yliopisto): Nuoret ajassa - kokonaisvaltaisen ja pitkäjänteisen nuorisotutkimuksen erityiset haasteet

10. Ohjausta ja valmennusta
Sali L9
Puheenjohtaja: Maija Lanas (Oulun yliopisto)

  • Mirja Määttä (Keski-Suomen ELY-keskus): Ohjaamoja tutkimassa - valtavirtaa ja sivujuonteita
  • Päivi Pukkila, Jaakko Helander & Simo Uusinoka (HAMK ammatillinen opettajakorkeakoulu): Miten nuoret kokevat monialaisen yhteistyön Ohjaamoissa?
  • Anne Surakka & Reija Paananen (Diakonia-ammattikorkeakoulu, Sokra-hanke): Lisää hyvinvointia kohtuullisilla kustannuksilla: tutkimus valmennuspajatoiminnan kustannuksista ja vaikutuksista

11. Nuorten tukiverkostoja kehittämässä
Sali TS133
Puheenjohtaja: Mikko Oranen (Nuorten Ystävät ry)

  • Noora Hästbacka (Nuorisotutkimusverkosto): Koulukiusaaminen nuorisotyön ja -tutkimuksen kohteena
  • Helena Parkkila & Mervi Heikkinen (Oulun yliopisto): Toisin tekemisen ja omien kokemusten jakamisen mahdollisuus – Lastensuojelulaitoksissa asuvien tyttöjen voimavarakoulutus toimintakykyisyyksien tukena
  • Susan Eriksson (Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu): Nuorten oppimisvaikeudet työnhaussa ja palvelujen tarve


Perjantai 3.11. klo 11:00–12:30

12. Kerrottu lapsuus ja nuoruus muistitiedossa, osa II: Kertojan ja tutkijan positiot lapsuuden ja nuoruuden muistamisessa
Sali HU205
Puheenjohtajat: Ulla Savolainen (Helsingin yliopisto & Suomen Akatemia) & Riikka Taavetti (Helsingin yliopisto)
Kommentaattori: Kaisa Vehkalahti (Oulun yliopisto & Nuorisotutkimusverkosto)

  • Marianne Junila (Oulun yliopisto): ”Minä” näyttämöllä. Nuorten kirjoittajien kertojaroolit omaelämäkerrallisissa teksteissä
  • Ulla Savolainen (Helsingin yliopisto): Lapsuus inkeriläisten omaelämäkerrallisissa kirjoituksissa
  • Riikka Taavetti (Helsingin yliopisto): Sateenkaareva nuoruus suomalaisessa muistitiedossa

13. Mielenterveys ja päihteet
Sali TS133
Puheenjohtaja: Reija Paananen (Diakonia-ammattikorkeakoulu, Sokra-hanke)

  • Elina Ikävalko (Helsingin yliopisto, AGORA-tutkimuskeskus): Nuoria koskeva mielenterveyspuhe ja kyvykkyysihanteet
  • Tiia Villa, Jaakko Harkko & Erja Poutiainen (Kuntoutussäätiö): Nuorten kokemuksia mielenterveysongelmista, OPI-kuntoutuksesta ja sen hyödyistä
  • Teemu Kaskela & Tuuli Pitkänen (A-klinikkasäätiö): Toisen asteen koulutuksen puuttuminen päihdeongelmaisten nuorten aikuisten vankeusriskiä lisäävänä tekijänä

14. Nuorten osallisuus
Sali HU209
Puheenjohtaja: Elina Pekkarinen (Nuorisotutkimusseura)

  • Anu Alanko (Oulun yliopisto): Nuorisovaltuustonuorten pohdintaa nuorten osallistumisesta ja osallistumattomuudesta
  • Perttu Männistö & Aleksi Fornaciari (Jyväskylän yliopisto): Perusopetuksen opetussuunnitelman perusteissa (1985-2014) rakentuvan osallisuuskäsityksen sosiaalipedagoginen tarkastelu
  • Marko Merikukka (THL), Tiina Ristikari (THL), Tomi Kiilakoski (Nuorisotutkimusverkosto) & Mika Gissler (THL): Osallisuuden välittävä vaikutus syrjäytymispolussa

15. Nuorisotyö, nuorten palvelut ja niiden arviointi
Sali L9
Puheenjohtaja: Aino Lappi (THL)

  • Anu Gretschel (Nuorisotutkimusverkosto): Nuorisotyön arvioinnin haasteet
  • Pirjo Junttila-Vitikka (vapaa tutkija): Miten kasvatus taipuu arvioitavaksi nuorisotyössä?
  • Anna Anttila & Eeva Ahtee (Helsingin kaupunki, Nuorisopalvelut, Hyvä vapaa-aika -hanke):
    Nuorten harrastukset ja omaehtoinen toiminta